środa, 7 grudnia 2016

Kinesiotaping w ciąży i po porodzie

W ostatnim poście przedstawiłam jak można sobie radzić z bólem za pomocą ćwiczeń, dzisiaj opowiem trochę o magicznych plastrach, które coraz częściej można zobaczyć na ulicach. Co to takiego i do czego służy? :)

Kinesiotaping- bo o tym mowa, to stosunkowo nowa metoda stosowana w fizjoterapii. Technika ta polega na przyklejeniu specjalnego plastra na dany obszar. Bardzo ważna jest technika oklejenia, ponieważ to od niej zależy cały efekt terapii! Coraz częściej na rynku można kupić takie plastry w zwykłych sklepach czego nie polecam, ponieważ przyklejenie plastra w nieodpowiedni sposób może jeszcze pogorszyć stan. Samo przyklejenie plastra nie wystarczy, ponieważ nie posiada on żadnych leków. Cała "magia" polega na oklejeniu miejsca we właściwy sposób plastrami o odpowiednim splocie i dużej rozciągliwości, zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Tapy właściwości wodoodporne i nie ograniczają codziennego funkcjonowania. Kinesiotaping jest dobrze tolerowaną i bezpieczną formą terapii, którą można wykorzystywać u kobiet w ciąży na wiele sposobów.
PAMIĘTAJ: Wszelkie aplikacje powinny być wykonane przez lekarza bądź wyszkolonego fizjoterapeutę!!

Dolegliwości bólowe kręgosłupa u kobiet w ciąży mogą pojawić się już od 7-8 tygodnia ciąży. Ponieważ farmakoterapia jest mocno ograniczona doskonale sprawdza się w takiej sytuacji kinesiotaping. Aplikacje redukujące dolegliwości bólowe kompleksu lędźwiowo-krzyżowego sprawdzą się w czasie ciąży, jak również podczas porodu.

W trakcie ciąży (a szczególnie latem) kobiety często skarżą się na odczucie napięcia oraz obrzęki kończyn dolnych. Dzięki zastosowaniu aplikacji możemy uzyskać zmniejszenie napięcia systemu powięziowego co ogranicza obrzęk i zmniejsza dyskomfort. Zmniejszenie obrzęku poprawia zakres ruchomości w kończynach i normalizuje napięcie mięśni.

Aplikacje Kinesiotapinu zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego, kości krzyżowej, spojenia łonowego. Odpowiednie aplikacje potrafią zmniejszyć tendencję do zaparć oraz poprawiają kondycję nadmiernie rozciągniętych czy napiętych mięśni.


Po porodzie częstym problemem są nawały mleczne, ponieważ zbyt duża ilość mleka w piersiach napina je, obniża brodawki, co w efekcie zmniejsza drożność kanalików mlekowych. Może to doprowadzić do stanów zapalnych, silnego bólu a nawet gorączki. Kinesiotaping ma za zadanie „odblokować" kanały i wznowić produkcję mleka dzięki poszerzeniu przestrzeni międzypowięziowej nad kanalikami.


Plastry sprawdzą się również u kobiet wśród których zastosowano cięcie cesarskie. W takim przypadku u kobiet po porodzie okleja się blizny aby zmniejszyć odczucie ciągnięcia i bólu a przede wszystkim by nie doprowadzić do pojawienia się zrostów.

Oczywiście to tylko kilka przykładów w jakich możemy stosować kinesiotaping. Można go stosować w wielu dziedzinach rehabilitacji: ortopedii, neurologii, pediatrii, chirurgii, czy sporcie. Zapytaj swojego fizjoterapeuty lub lekarza czy i u Ciebie okaże się pomocny :)

Źródło:
1. Castro-Sánchez A. M., Lara-Palomo I. C., Matarán-Peńarrocha G. A., Fernández-Sánchez M., Sánchez-Labraca N., Arroyo-Morales M., Kinesio Taping reduces disability and pain slightly in chronic non-specific low back pain: a randomised trial, Journal of Physiotherapy, Volume 58, Issue 2, June 2012, Pages 89-95
2. Hałas I., Kinesiology Taping metoda wspomagająca terapię tkanek miękkich, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, nr 9, 2010, s. 22-25
3. Kiebzak W., Kowalski I.M., Pawłowski M., Gąsior J., Zaborowska-Sapeta K., Wolska O., Śliwiński Z. , Wykorzystanie metody Kinesiology Taping w praktyce fizjoterapeutycznej: przegląd literatury, Fizjoterapia Polska, 1(4), 2012, Vol. 12, 1-11
4.  Kowalczyk-Odeyale A., Hałas I., Zastosowanie metody Kinesiology Taping w redukcji bólów kompleksu lędźwiowo-krzyżowego u kobiet w czasie ciąży i profilaktyce nawałów mlecznych, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, nr.9/10, 2010, s. 28-34

6 komentarzy:

  1. Interesujące te tasiemki :) Muszę kiedyś wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. cześć, zaciekawił mnie Twój blog (= będę zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że kinesiotaping jest świetny i warto go stosować. Czy możecie polecić, gdzie stacjonarnie dostanę plastry kinesiotaping we Wrocławiu?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też z tego korzystałam, efekty zdumiewające :)

    OdpowiedzUsuń

Nowa witryna

 Kochani, bloga prowadzę już na innej witrynie.  Jeśli szukacie aktualnych postów zapraszam poniżej :) ZAPRASZAM :) >>>> klik &l...