Dziś opowiemy sobie o stopie sierpowatej zwanej inaczej stopą przywiedzioną. Jak sama nazwa wskazuje stopa w takiej wadzie przyjmuje kształt sierpa, układając się w literę C. Pisząc dokładniej przodostopie układa się przyśrodkowo i takie ustawienie występuje we wszystkich pięciu stawach stępowo-śródstopnych (stawach Lisfranca). Może to doprowadzić do pojawienia się fałdu skórnego na tej wysokości. U maluszków z taką wadą obserwujemy że zewnętrzny łuk stopy jest wypukły i rozciągnięty, natomiast przyśrodkowy skrócony.
![]() |
Zukunft-Huber B.,
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci |
Wrodzone przodostopie przywiedzione bywa czasem mylone z wrodzoną stopą końsko-szpotawą ( o której pisałam TU). W tym przypadku jednak nie występuje przykurcz ścięgna Achillesa ani odwrócenie przodostopia.
PRZYCZYNY
Przyczyny nie są do końca znane. Nie stwierdza się dziedziczności tego typu wady. Najprawdopodobniej dochodzi do niej na skutek niedoboru miejsca w macicy podczas życia płodowego. To z kolei może przyczyniać się do występowania zaburzeń w balansie mięśniowym i tworzenia się deformacji.
Dodatkowo występowaniu tej wady może sprzyjać: małowodzie, mięśniaki, miednicowe ułożenie dziecka. Występowaniu stopy sierpowatej często towarzyszą wady i przykurcze w stawach biodrowych. Zaobserwowano że u dzieci objętych taką wadą stwierdza się często dysplazję biodra, oraz przekroczoną normę rotacji wewnętrznej podudzia. W obrębie całej kończyny widoczne są ograniczenia w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej.
LECZENIE
Rokowania związane z korekcją tej wady są bardzo dobre. W najlżejszych przypadkach deformacja może ustąpić samoczynnie. Zawsze jednak zaleca się wizytę u specjalisty ponieważ im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większa szansa na uzyskanie całkowitej korekcji. Metody leczenia zależne są od wieku i stanu pacjenta. W przypadku niemowląt doskonale sprawdzają się ćwiczenia/ terapia manualna. U dzieci u których wada się utrzymuje stosuje się specjalistyczne gipsowanie, a w bardzo skrajnych przypadkach zabiegi operacyjne.
W leczeniu niemowląt często wykorzystywaną metodą jest
Trójpłaszczyznowa manualna terapia stóp, w której wykorzystuje się specjalistyczne chwyty terapeutyczne i bandażowanie
stopy. Metoda jest omawiana z rodzicami by mogli ją kontynuować w domu. Funkcjonalne bandażowanie pomaga utrzymać korekcję uzyskaną w
trakcie terapii i w żaden sposób nie krępuje ruchów dziecka. Dziecko
może wykonywać wszystkie aktywności bez przeszkód, co niewątpliwie jest
zaletą tej metody.
![]() |
Zukunft-Huber B.,
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci |
1. Suder A., Gniadek A., Trójwymiarowa manualna terapia stóp sierpowatych- studium przypadku, Rehabilitacja w praktyce, 5/2019
2. Zukunft-Huber B., Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner
wygląda to nie najlepiej, ale pewnie odpowiednia rehabilitacja zda tu egzamin. Macie kogoś do pomocy? Specjaliści od www.fizjoterapiazukowo.pl powinni pomóc.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej rehabilitacja wchodzi w grę. W tym miejscu https://carolina.pl/rehabilitacja-online/ w niektórych przypadkach można ją przeprowadzić także online. Polecam sobie o tym przeczytać
OdpowiedzUsuń