wtorek, 19 stycznia 2021

Stopa piętowa/ hakowata u dzieci




    Stopa piętowa, zwana również hakowatą to deformacja polegająca na nadmiernym zgięciu grzbietowym w stawie skokowym stopy lub pionowym ustawieniu kości piętowej. Co to oznacza? 

    Stopa dziecka skierowana jest palcami do góry, dziecko nie jest w stanie jej samodzielnie opuścić. Ruch bierny w stopie również jest utrudniony. Deformacja może przybierać różny stopień od niewielkiego problemu w zgięciu do skrajnego przypadku, w którym to grzbiet stopy może sięgać przedniej ściany piszczeli. 





  Przyczyny 

    Wada ta najczęściej powstaje w późnym okresie prenatalnym, kiedy dziecko ze względu na brak miejsca w brzuchu matki przybiera wymuszoną pozycję. Występowaniu może sprzyjać pośladkowe ułożenie dziecka czy też ciąża mnoga. Panująca ciasnota w łonie zmusza stopę do ekstremalnego zgięcia grzbietowego (palce stopy kierują się do piszczeli), spłaszczeniem wysklepienia podłużnego i koślawością pięty. Pozytywna informacja jest taka, że jeśli do piętostopia doszło z takich przyczyn jak te opisane powyżej, to takie ustawienie najczęściej szybko i samoczynnie ustępuje. 
    Stopa hakowata może również być związana z urazami czy porażeniami mięśni łydki lub ścięgna Achillesa. Może też wystąpić na skutek nadmiernego wydłużania ścięgna Achillesa, podczas operacyjnego leczenia końskostopia ( o którym pisałam TU ). 
    Piętostopie bywa też objawem towarzyszącym innym schorzeniom takim jak np: dysplazja stawu biodrowego, dystrofia mięśniowa, przepuklina oponowo-rdzeniowa. W terapii wtórej należy uwzględnić leczenie schorzenia podstawowego. 

  Leczenie i rehabilitacja

    Schorzenie to często cofa się samoczynnie w momencie gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, dzieje się tak dzięki wzmacnianiu się mięśni łydki (odpowiedzialnych za unoszenie pięty). Pamiętajmy jednak by przypadłości tej nigdy nie bagatelizować i nawet przy niewielkich odstępstwach skonsultować się z fizjoterapeutą. 
    Leczenie ustala się po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki. Przeprowadzany jest dokładny wywiad, następnie sprawdzane jest ustawienie stóp dziecka, zniekształcenia i ewentualne zmiany skórne. Dokonuje się pomiarów ruchomości stawów stopy. Podczas rehabilitacji wykorzystuje się ćwiczenia/manipulacje korygujące niewłaściwe ustawienie stopy. Podejmowane są próby aktywizacji zginaczy stawu skokowego, a w dalszym rozwoju zalecana jest obserwacja i ewentualna korekcja wzorca chodu. 
    Często wykorzystywaną metodą jest Trójpłaszczyznowa manualna terapia stóp w której wykorzystuje się bandażowanie stopy.  Funkcjonalne bandażowanie pomaga utrzymać korekcję uzyskaną w trakcie terapii i w żaden sposób nie krępuje ruchów dziecka. Dziecko może wykonywać wszystkie aktywności bez przeszkód, co niewątpliwie jest zaletą tej metody.

Źródło:
1. Dziak A.: Dysfunkcje bólowe stopy. 
2. Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003 
3. Zukunft-Huber B., Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner

1 komentarz:

Nowa witryna

 Kochani, bloga prowadzę już na innej witrynie.  Jeśli szukacie aktualnych postów zapraszam poniżej :) ZAPRASZAM :) >>>> klik &l...